L Racing a sezóna rely 2018

Dátum:

Každá súťaž rely je pre posádky zážitok sám osebe. Absolvovať celú sezónu je pre týchto športovcov to najnáročnejšie zbieranie nezabudnuteľných zážitkov a emócií. Bez ďalších komplikovaných fráz sa obzrieme za uplynulou sezónou rely v profesionálnom tíme L Racing.

Krásnohorský tím L Racing začal svoju súťažnú sezónu v Rakúsku. Skrátený program Vlastimila Majerčáka na Stredoeurópskej trofeji FIA v rely (FIA CEZ) odštartovali na Rebenlande, 16. a 17. marca. So spolujazdcom Pavlom Kušnierom si na Forde Fieste R5 EVO vyjazdili výborné 5. miesto v silnej konkurencii špičkových vozidiel.

Odlišnosť Lavanttal Rallye (6.-7.4.) – v porovnaní s našimi tradičnými súťažami, si vyskúšal pre zmenu Marek Špavelko a Miloslav Majerčák. Podujatie Mitropa Rally Cup s centrom v meste Wolfsberg však ani jedna posádka nedokončila.

Oficiálna časť slovenskej sezóny začala v Prešove (13.-14.4.). Tím L Racing postavil na štart celej sezóny MSR posádku Michaela Debnárová/Lucia Laurincová na Renaulte Clio. Trate v okolí metropoly Šariša zdolali na 2. mieste triedy 8.

28. a 29. apríla si L Racing s Vlastom Majerčákom odskočili do maďarského Miškovca na dvojdňovú súťaž, opäť v rámci FIA CEZ. Žiaľ, dve skúšky pred koncom posádka odstúpila pre technické problémy.

Rallye Tatry (26.5.) so sebou priniesla nepredvídateľný faktor počasia: lejak, ľadovec aj slnko sa striedali v náhodnom poradí a lotéria s pneumatikami nemohla vyjsť každému. L Racing s Vlastom Majerčákom prišli do Tatier ako ambasádori podujatia. V spomínanej lotérii si napokon vyjazdili 5. miesto. Věroslav Cvrček ml. (Škoda Fabia S2000) si z kopcov odskočil na rely a vyjazdil si 9. miesto absolútne. Z cieľa sa tešili aj slečny Debnárová s Laurincovou (5. v triede 8).

Pomerne “riedky” kalendár MSR v rely pokračoval až 16. júna na Morave. Rally Hustopeče začali pre posádku Majerčák-Kušnier nehodou na shakedowne a napokon porucha prevodovky ich vyradila z bojov už na druhej rýchlostnej skúške. Problémy so spojkou postretli Michaelu s Luciou, tie však súťaž dokončili na 3. mieste triedy 8.

Posledný júnový víkend sa Vlasto s Paľom a tímom mechanikov presunuli na obľúbenú Rally Železniki v Slovinsku. Žiaľ, aj tu odstúpili, no tentokrát z prvej priečky.

Nasledoval letný výlet Gemerom počas jubilejnej 10. Rally Lubeník (13.-14.7.). Marek Špavelko posadil do Mitsubishi Lancer EVO IV na miesto spolujazdkyne Katarínu Kysuckú. Po neúspechoch predošlých podujatí súťaž dokončili na 5. mieste triedy 3. Tesne pod pódiom triedy 8 skončili aj Miška s Luciou.

Obe dámy boli tiež jediná slovenská posádka, ktorá úspešne absolvovala slávnu a európsku Barum Czech Rally Zlín (24.-26.8.).

Opäť dlhšia prestávka predchádzala najbližšej a zároveň predposlednej súťaži MSR – Rallye Trebišov (31.8.-1.9.). Tam niesli vlajku krásnohorského L Racingu opäť dve posádky: Maroš a Katarína Kysuckí (Mitsubishi Lancer EVO IV) a samozrejme Michaela s Luciou. Posádka Mitsubishi si v triede 3 vyjazdila 8. miesto a čisto ženská posádka 2. miesto v triede 8.

Posledný septembrový víkend si naposledy tento rok odbehli Vlasto Majerčák s Paľom Kušnierom na zahraničnú súťaž FIA CEZ do Chorvátska. 19. Rally Poreč dokončili s novou Škodou Fabiou R5 na stabilnom 7. mieste celkovo.

Záver MSR v rely patril už tradične Košiciam (19.-21.10.), ktoré ponúkli dve kvalitné a plnohodnotné etapy s celkovo 136,3 km rýchlostných skúšok. Maroš a Katarína Kysuckí sa po Trebišove ukázali s rovnakým autom aj tu. Napriek technickým ťažkostiam preťali cieľ na 4. mieste triedy 3. Miška s Luciou súťaž dokončili bez väčšej drámy na 3. priečke triedy 8.

Michaela Debnárová s Luciou Laurincovou si napokon ako jediné stálice v MSR vyjazdili záverečné 3. miesto triedy 8 (v konečnom hodnotení MSR).

Ján Lipták: “Uplynulá sezóna rely bola pre nás tak trochu nezvyčajná. Veľká vďaka patrí našej jedinej stálici v MSR – ženskej posádke Miška Debnárová/Lucka Laurincová, ktoré reprezentovali L Racing na každom podujatí MSR v rely. Napokon sa im podarilo dokončiť každú súťaž. Vlasto s Paľom absolvovali tento rok minimum súťaží z rôznych objektívnych príčin, no uvidíme, čo nás čaká budúci rok. Naše poďakovanie patrí aj ostatným posádkam, ktoré štartovali pod vlajkou L Racing.”