L Racing podporuje mladé talenty

Dátum:

Profesionálny automobilový tím L Racing pôsobí v motoristickom športe už mnoho rokov. Jeho bránami si prešlo veľa výborných jazdcov rely a pretekov do vrchu. Nedávno povýšili svoje pretekanie o stupeň vyššie: svoje aktivity obohatili o rozvoj mladých talentov. Ich nový zverenec je len 14-ročný Jozef Pitko ml. z Rožňavy.

Jozef Pitko ml.

Výchova mládeže v motoristickom športe je pre všetky krajiny na západ od Slovenska absolútnou samozrejmosťou. Motokárové centrá, rôzne národné juniorské seriály, koučovanie, špecializované tréningy, športový psychológ a v neposlednom rade reklama sú dnes nutnou samozrejmosťou. Výsledkom sú profesionálni reprezentanti, žnúci úspechy na medzinárodnom poli. Práve dnešná vysoká úroveň prípravy je kľúčová, podlieha jej každý ambiciózny športovec/pretekár.

Jozefa Pitka ml., ktorý napriek veku (14) má už za sebou viacero úspechov

Žiaľ, toto všetko je v našej krajine ešte stále „v plienkach“. Sny o reprezentácii v špičkových seriáloch si slovenskí pretekári realizovali od A po Z na vlastnú päsť a z vlastných zdrojov. Aj preto sa tím L Racing rozhodol o prirodzený krok ďalej v živote profesionálneho tímu, a to o výchovu mladých talentov. Manažéri Ján a Peter Liptákovci sa nedávno rozhodli vziať si pod záštitu Jozefa Pitka ml., ktorý napriek veku (14) má už za sebou viacero úspechov a športových aktivít. Podobne podporujú už niekoľko rokov aj Denisa Pavlíka (19) z Betliara na Majstrovstvách Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu.

Jozef Pitko ml. má napríklad titul MSR v bojovom umení taekwondo, venoval sa tiež motokrosu a hokeju, neskôr pričuchol k halovým motokáram. Napokon, autá má v génoch aj vďaka otcovi, ktorý sa pohyboval v slovenskom motoršporte niekoľko rokov.

Keďže každý šport si vyžaduje maximum času, úsilia a odbornosť, Pitkovu motokárovú kariéru spravuje profesionálny motokárový tím Kontár Family Racing Team. Ten má za sebou takmer 20-ročnú históriu a na konte napríklad tituly Majstra SR 2017, Vicemajstra strednej a východnej Európy 2017 a niekoľko titulov Slovenského kartingového pohára (Open cup).

Čaká ho dovedna 14 pretekárskych víkendov

Pod dohľadom tohto profesionálneho tímu bude Pitko tento rok pretekať v kategórii Rotax Max Junior, čo je kategória pre deti od 12 do 15 rokov. Uvidíme ho na Majstrovstvách Slovenska, ktoré sú spojené tiež s Moravským pohárom. Druhý seriál, ktorého sa zúčastní, je populárny Slovenský kartingový pohár (SKP). Čaká ho dovedna 14 pretekárskych víkendov (7 MSR + 7 SKP) doma, v Česku a Rakúsku a k tomu ďalšie voľné tréningy. Jeho najbližšie kroky povedú na sústredenie do Talianska (17.-23. februára) na okruhy Pista Azzura v Jesole a Adria Karting Raceway.

Poháňať ho bude motokára s podvozkom Croc Promotion a dvojtaktným motorom Rotax s objemom 125 cm3.

Jozef Pitko ml.: „Som veľmi rád, že som v živote dostal jedinečnú príležitosť robiť šport, ktorý ma baví a skutočne som sa tu našiel. Za túto príležitosť ďakujem v prvom rade pánovi Liptákovi a tímu L Racing, ďalej KF Racing Teamu za perfektne pripravenú techniku, koučovanie a v neposlednom rade svojim rodičom, ktorí ma vo všetkých mojich aktivitách neustále podporujú. Na sezónu 2020 sa veľmi teším.“

Ján Lipták, manažér tímu L Racing: „Odjakživa sa snažíme pracovať v motoristickom športe na čo najprofesionálnejšej úrovni. Podlieha tomu aj rastúca úroveň nášho technického zázemia, a to vďaka novej centrále tímu, ktorú čoskoro otvoríme. K existujúcim aktivitám sme tiež pridali výchovu mládeže v motoršporte a som nesmierne rád, že náš nový zverenec je práve Jozef Pitko ml. Je všestranne športovo nadaný a jeho motokárovú prípravu sme zverili do rúk odborníkov Kontár Family Racing Team, ktorí mu poskytnú kompletné technické zázemie, koučing a všetko pre potenciálny rast v tejto najdôležitejšej pretekárskej škole. Budeme naňho a jeho ďalší vývoj pozorne dohliadať.“