Pozitívny koniec roka v tíme L Racing

Dátum:

Krajina je natretá na bielo a z lesnej cesty neďaleko garáží L Racing je ozajstné klzisko. „Mrázikovsky“ romantickým a vianočným Gemerom sa rozlieha zvuk „roľničiek“: má cvengot dovedna 1200 konských síl… L Racing si medzi sviatkami vyšiel dozdobiť zimnú krajinku skutočnými klenotmi v podobe skvelých rally áut.

Nedávny zimný test za hradom Krásna Hôrka slúžil najmä na rozjazdenie sa v extrémnych zľadovatelých podmienkach a na skúšku techniky. Napokon Mini John Cooper Works WRC osedlal manažér a jazdec Ján Lipták naposledy v septembri na pretekoch do vrchu v Poľsku. Rozjazdiť sa prišiel aj ich kopcový a rally špecialista Věroslav Cvrček ml. na Škode Fabia R5. Modernú techniku doplnil Vlastimil Majerčák na Forde Fiesta R5, ktorého onedlho na to čakala tradičná silvestrovská rally na Hungaroringu. O praskot z výfuku pretekárskeho špeciálu Mitsubishi Lancer EVO IX, dokonca na pneumatikách s hrotmi, sa postaral ďalší stály jazdec tímu Marek Špavelko.

Práve posledný spomínaný mal v tom čase za sebou predvianočné prvé podujatie zimného rally pohára – 1. MAREX Rally Medzilaborce. Rally na snehu je v dnešnej dobe hlavne u nás skutočnou raritou. Trojdielny seriál však zavíta túto zimu ešte na prešovský Sigord a do Košíc. V Medzilaborciach napokon zvíťazil vicemajster sveta JWRC Martin Koči na vozidle Mitsubishi Lancer EVO IX, rovnako z dielne L Racing.

Tesne pred koncom roka vycestoval tím s Fordom Fiestou R5 na Hungaroring. Tam, v množstve prihlásených posádok a miestnych špecialistov s modernými R5, ukázal svoj talent aj Vlastimil Majerčák. Szilveszter Rally absolvoval samozrejme so spolujazdkyňou Michaelou Vejačkovou. Z boja o popredné priečky ich žiaľ vyradila prasknutá poloos.

Vlastimil Majerčák: „Koniec roka sa niesol v znamení dvoch zimných podujatí a jedného testu. Spojili sme testovanie s natáčaním tímového medailónu sezóny 2016. Krásne počasie, scenéria a namrznutá vozovka nás skutočne potešili. Vyskúšali sme si tiež jazdu na zimných pneumatikách typu Monte Carlo. Boli to ďalšie užitočné skúsenosti a rozjazdenie sa pred Szilveszter Rally. Tam sme priebežne figurovali na 5. mieste, no odišla nám poloos. Trate boli podobné ako pred rokom, organizátor však pridal ešte zaujímavý šotolinový úsek. Chladné počasie neodradilo ešte väčšie množstvo divákov, než pred rokom. Napriek poruche to bol pozitívny záver roka pre nás všetkých.“

Ján Lipták: „Záver roka bol výborný, hodnotím ho veľmi pozitívne. Napokon dobre dopadla sezóna, aj podujatia teraz na jeseň a v zime. Škoda Vlastovej poruchy na silvestrovskej rally, bez toho mohli skončiť možno aj druhí. Aj to sa stáva. Naše Mini bolo ešte nastavené na kopec – tvrdo, no dobre som sa povozil v krásnych zimných podmienkach. Teraz si konečne užívame trochu voľna, keďže náročná práca pokračuje už čoskoro,“ dodáva na záver manažér tímu Ján Lipták.