Rozhovor so šéfmechanikom tímu

Dátum:

Prinášame vám krátky rozhovor s našim šéfmechanikom Alexandrom Szűcsom,ktorý je zodpovedný za technický stav našich áut.

Ako dlho pracuješ v tíme L racing a čo všetko zahŕňa tvoja pozícia?

V tíme L Racing pracujem už 11 rokov, momentálne na pozícii hlavný mechanik. Za tú viac ako dekádu som tu zažil toho dosť a musím povedať, že tím prešiel za ten čas obrovským vývojom.

Čo je úlohou hlavného mechanika?

Mojou hlavnou úlohou je koordinovať práce, ktoré je potrebné vykonať na autách – či už pretekárskych, alebo doprovodných. Som tu akýsi teamleader, keďže služobne pôsobím v tíme najdlhšie.

Ako prebieha príprava pred pretekmi a čo zahŕňa práca mechanika počas súťaže?

Motošport je silno technický šport a preto sa musí súťažným autám venovať nepretržitá pozornosť a starostlivosť, aby boli konkurencie schopné. Po každej jednej súťaži treba auto rozobrať na súčiastky a následne všetko skontrolovať, keďže trate sú náročné a technika dostáva poriadne zabrať na každej súťaži. Keď auto letí rýchlosťou 170km/h cez les, tam jednoducho nie je priestor na zlyhanie – auto musí byť pripravené na 200%. Treba dôkladne naplánovať repas motora aj prevodovky, keďže každá súčiastka má svoju životnosť, ktorú garantuje výrobca. Na preteky musíme brať so sebou v podstate všetko: náhradné diely, náradie, proste všetko musí byť pripravené, aby sme mohli okamžite zasiahnuť pri technickej poruche.

Čo sa ti páči na tejto práci najviac?

To, že nikdy nie je monotónna. Veľa cestujeme a pochopiteľne máme po každom víkende veľa nových zážitkov. Okrem toho máme čo robiť aj počas zimnej prípravy, kedy staviame nové autá, alebo repasujeme už existujúce.